PER Internet-

Internet erişiminden KABLOLU ve KABLOSUZ olarak faydalanabilirsiniz. Internet erişimi için kullanacağınız cihaz mutlaka sistemimize kayıt yaptırılmış olması gerekmektedir.

Üniversitemizin size zimmetli olarak vermiş olduğu bir bilgisayar var ise internet kaydı yapılmış olarak verilmektedir.

Kablosuz Olarak Kullanabileceğiniz Yayınlarımız
Eduroam: Eduroam üyeleri içindir.
Ekonet-Staff

Şahsi Kullanımınızdaki Cihazın İnternet Kaydı;
İnternet kaydı yaptırmak istediğiniz cihazı Bilgi İşlem HelpDESK ofisine personel kartınız ile birlikte getirmeniz gerekmektedir. Adınıza bir başvuru formu düzenlenecek ve bu formu okuyarak imzalamanız ve bağlı bulunduğunuz bölüm başkanı / müdüre onaylatmanız istenecektir.

Form imzalanmasından sonra internet kaydı açılır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önemli Not
-En son kayıt yaptırdığınız cihaz ile internet bağlantısı sağlayabilirsiniz.

-Üniversitemiz ağ hizmetleri kapsamında uygunsuz içerik barındırdığı tespit edilen sayfalar üniversitemiz ana firewall sistemleri tarafından otomatik olarak engellenmektedir.

-Internet erişiminin uygun olmayan amaçlara yönelik olarak kullanılması yasaktır.

– Windows 8 öncesi işletim sistemleri için Ekonet-Staff yayınına bağlanabilmeniz için Securew2 programı bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular :

1. Kayıt yaptırmak istediğiniz cihazınızı Helpdesk ofisine getiriniz.
2. Cihazı Helpdesk görevlisine Personel Kimlik Kartınız ile birlikte teslim ediniz.
3. Tarafınıza teslim edilen “İnternet Aktivasyonu Formunu”nu onaylatınız.
4. Onaylanmış formu Helpdesk görevlisine teslim ediniz.

Formun teslimatı ardından Internet Erişim aktivasyonunuz gerçekleştirilecektir. Bu aşamadan sonra “Ekonet-Staff” yayınını seçerek Internet erişimi sağlayabilirsiniz.

Önemli Not : Windows 8 öncesi işletim sistemi yüklü bilgisayarlara SecureW2 programı kurulması gerekmektedir. Apple ürünlerine ise sertifika kurulmalıdır. Gerekli programlara DOWNLOAD sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızın Internet aktivasyonunu daha önceden yapıldıysa yeni bir aktivasyon işlemine gerek yoktur. Ekonet-Staff kablosuz ağından bağlantı sağlayabilirsiniz.

Ekonet-Staff bağlantısı için TTLS sertifikası yüklü olması gerekmektedir. Sertifika kurulumu hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ

Evet, bunun için kişisel cihazınızla ve personel kimliğiniz ile birlikte Yardım Masası (Helpdesk) ofisimize uğrayıp Internet Aktivasyon formu doldurmanız gerekmektedir.

Dizüstü bilgisayarınızın DNS ayarlarının otomatik olarak ayarlandığından emin olunuz.